Activiteit

Studiedag 'Wanneer cognitief sterke leerlingen doorstromen naar hoger onderwijs'

17 oktober 2026
Datum: Zaterdag 17 oktober 2026
Tijd: 09:30 tot 16:00
Type: Bijeenkomst

Hoe ondersteunen we cognitief sterke leerlingen en studenten in het secundair onderwijs én in hun overgang naar het hoger onderwijs? Die vraag vormt de rode draad door deze inhoudelijk sterke studiedag, die in de voormiddag wordt geopend met twee complementaire keynotes.

In het eerste deel brengt Alicia Ramos recente onderzoeksinzichten rond cognitief sterk functioneren in het hoger onderwijs. Ze zoomt in op motivatie, leerprocessen en welzijn van cognitief sterke studenten, en belicht wat onderzoek leert over noden, kansen en knelpunten. Daarbij is er bijzondere aandacht voor overgangsmomenten en voor hoe onderwijscontexten beter kunnen inspelen op deze groep.

In het tweede deel vertaalt Ignace Ryheul deze inzichten naar de praktijk van het secundair onderwijs. Vanuit zijn ervaring en beleidsmatige betrokkenheid toont hij welke mogelijkheden er vandaag al zijn binnen scholen om cognitief sterke leerlingen te ondersteunen, voor te bereiden en te begeleiden richting het hoger onderwijs. Wat kan er wél binnen bestaande kaders, en waar liggen kansen voor maatwerk, flexibiliteit en samenwerking?

In de namiddag wordt verder verdiept in parallelsessies, waarin specifieke thema’s en vragen uitgediept worden en deelnemers kunnen kiezen waar ze zich verder in willen verdiepen. Samen biedt deze studiedag een genuanceerde en onderbouwde kijk op hoe cognitief sterke leerlingen en studenten duurzaam ondersteund kunnen worden — van klaspraktijk tot beleid en transitie. Inhoudelijk sterk, herkenbaar en direct bruikbaar.

Inschrijven of meer info via deze link.